27 Kasım 2016 Pazar

Varanasi -Ganga - Ghat - Rickshaw


Varanasi Ganga'nın yani Ganj'ın ruhunu hissedebileceğiniz yer diyebilirim. Biz otele yerleştikten sonra biraz dinlendik odaya yerleştik ve yine şanslıyız ki otelin bahçesinde bir davet daha var. İlk gün bizi bir düğün karşılamıştı burada da bizi bir yaş töreni karşılıyor. Bahçe çiçeklerle süslenmiş. Bir tarafta 6-7 tane kına yapan hanım gelmiş davetlileri kınalıyor. Müzik var yemek var davetliler en renkli sarilerine sarılmışlar anlayacağınız acayip renkli ,eğlenceli bir gece daha başlıyor. Tek sevimsiz gelen taraf (yani bana ...) bu davetin sebebi olan bebekciğin kafası kazınmış, gözleri de kömür gibi boyanmış. Bu masumiyeti yok etmiş bir görüntü oluyor yani o 1 yaşındaki bebek işte anladınız ne demek istediğimi. Neyse biz bu daveti biraz seyredip bizi bekleyen Rickshaw larımıza yerleştik. Bu bisikletle çekilen bir tür taxi. Arkaya 2 kişi oturuyor. Gerçi ben arkaya 5-6 Hindu oturmuşunu da gördüm o ayrı.


Grubun tamamının yerleşmesi ve yola çıkmamız vakit aldı. Gün batımını yakalamamız lazım. Acele acele....
Acele ederken yola çıktık. İşte kaos ne demek trafik ne demek hani şu durmadan anlatılan Hindistan'ın kalabalığı ne demek bu yolda anlayı verdik. Meğer biz seyahatin başından beri halka karışmamış pek bir jet-set yaşamışız. Şimdi işte aradığımı buldum , kalabalığa karıştım. Yerlilerin içindeyiz. Her ne kadar floresan gibi parlasak da karıştık işte aralarına. Bu öyle acayip bir yolculuk oldu ki hem mutluyum hem hiç birşeyi kaçırmak istemiyorum hem fotoğraf çekmek istiyorum hem çantama hakim olmalıyım hem makinamı kaptırmamalıyım offff ne zor iş. Bunlarla uğraşırken bir anda önümde babamın rickshawı grup düz giderken sola tenha bir sokağa daldı. Benim komplo teorisi uydurma kapasitem tavan yaptı. Kaçırılıyor. Organ mafyası.Yok sadece cep telefonu ve cüzdanını çalıp bir yere atacaklar. Hay aksi telefonum Yeliz de. Grup benden uzakta kime bağırsam bağırsam ne desem........... O sokağıda çoktan geçtik derken ömrümden ömür kaybetmişken yine soldan cart diye grubun en önüne çıkı verdiler. Ohhhh dedim. Olayın stresini atlattım. Bir yerde durup biraz yürüdük ve o her yerde gördüğünüz Ganj kenarındaki merdivenli yere geldik. Burası Ghat larıyla meşhur. Yani burası çok dini bir yer ölüler yakılıyor. Ayinler yapılıyor. Merdivenlere gelinip yıkanılıyor ki bu bir günahlardan arınma ayini oluyor.

Daha öncede dediğim gibi rehberlik hizmeti vermiyorum o bilgileri bulursunuz. Copy paste in anlamı yok. Ben sadece hissettiklerimi paylaşıyorum. Bu benim için çok HOLİSTİK bir andı. Ganj'ı gördüğüm ilk an dondum kaldım. Güneş bu kadar mı sakin batar bu kadar mı huzur verir. İnanamadım .... Aşık oldum. Evet ben galiba Hindistan'a aşık oldum. Darısı görmek isteyen tüm gezginlerin başına.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder