9 Şubat 2012 Perşembe

What if..........Biraz sıkıcı gelebilir ama paylaşmalıyım dedim. Ölmeden önce .................... Sıkıcı konu ama umarım herkes pişmanım demeden ölür. Eh bu da en güzel hayat değil mi? Herşey den memnunsan ve hiç pişmanlığın yoksa ne mutlu sana güzel, yaşanası bir hayat sürmüşsün.
Şimdi bir alıntı yapacağım. Okumayanlar mutlaka okusun istedim.Aralara da kendi yorumlarımı kattım kırmızıyla. Enjoy.......


ÖLÜRKEN PİŞMAN OLUNAN 5 ŞEY : 

 Avustralya’da bir hemşire ölüm döşeğindeki hastalara pişmanlıklarını sordu. Buna göre, insanlar en çok hayallerini gerçekleştirememekten yakınıyor.
İSTANBUL - Yıllarca evlerinde ölümü bekleyen hastalara bakan Avustralyalı hemşire Bronnie Ware, emekli olduktan sonra kitap yazmaya karar verdi.
Hemşire Ware, hastalara “En büyük pişmanlığınız nedir?” diye sordu. Bronnie Ware yanıtlara kitabında yer verdi. 
Hemşire bence acayip yaratıcı ve cin fikirli. Tecrübeyi paylaşmanın çok zevkli ve karlı yolunu bulmuş bence....
Habertürk gazetesinin haberine göre; Ware, aldığı yanıtların temelde benzer olduğunu ve 5 başlık altında toplandıklarını tespit etti.


1. "Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine düşlerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı."
Ware’e göre insanlar, yaşamlarının sona erdiğinin farkına varıp geriye döndüklerinde düşledikleri şeylerin çok büyük bir kısmını gerçekleştirmediklerini görüyor ve pişman oluyor. 
Kendi adıma konuşmam gerek tabii ki : Ben belki de şanslı azınlığım , benden asla yaşamam gereken hayat diye bir şey olduğu ve bunun da geri dönülmez yol olduğunu hissettiren bir ailem olmadı.Hayat her zaman benim di.... Hala da öyle .....

2. "Keşke bu kadar çok çalışmasaydım."
Ware’e göre erkek hastaların büyük bir kısmı, işleri nedeniyle ailelerine ve dostlarına yeterince vakit ayıramadıkları için pişman oluyor. Ware, erkek hastaların büyük bir kısmının eğer bir şansları daha olsa dönüp çocuklarının kaçırdıkları anlarını yaşamak istediklerini gözlemledi. 
 Bu bana göre göreceli. Bu kadar çalışmasaydın hayat nasıl geçer di? Hayatını nasıl idame ettirirdin ? Sıkılmazmıydın o uzuuuun emeklimsi hayattan ? Sanki bu gider ayak öyle olsaydı daha hoş olurdu dan ileri gidemeyen bir dilek....?

3. "Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı."
Birçok insanın diğerleri ile ilişkilerini belirli bir düzeyde tutmak için duygularını bastırdığını söyleyen Ware, bastırılan duyguların insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğunu ileri sürdü. 
Hehhhh işte bu benlik. Eveeet ben zor dile getirenim hep öyleydim ama kendimi tedavi ediyorum. Umarım ölene kadar çok uzun bir yolum vardır da giderken "hep cesurdum PAT diye söylerdim" diyebileyim.

4. "Keşke arkadaşlarımla ilişkimi sürdürseydim."
İnsanların kendi yaşamlarına çok fazla odaklanıp arkadaşlarıyla ilişkilerini yitirdiğini ancak ölüm yatağında fark ettiğini söyleyen Ware, ölmekte olan insanların en çok eski arkadaşlarını özlediğini söyledi. 
Bu konu da da şimdilik iyiyim sanırım bakalım yaşlılık nelere gebe.....
5. "Keşke kendime daha çok mutlu olmak için izin verseydim."
Çoğu insanın mutluluğun aslında bir seçim olduğunu ölüm anı gelene dek fark etmediğini söyleyen Ware, insanların rahat yaşamak uğruna eski alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı kaldığını belirtti.
Alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen insanların değişme korkusu yaşadığını ve daha fazla mutlu olma şansını kendi kendilerine yok ettiğini belirten Ware, ölüm yatağındaki hastalarının "Keşke daha çok gülseydim, keşke aptalca şeyler yapmaktan bu kadar korkmasaydım" diyerek pişmanlıklarını dile getirdiğini sözlerine ekledi. 
Mutluyum , mutlu.........mutluluk bir seçim bence..............

Sonuç olarak diyeceğim şu ki : Umarım etkilenmişsinizdir yada en azından üzerinde düşünmüşsünüzdür. Pişman olmadan göçüp gitmek hoş olmalı..........
Okunmak ve yorum almak üzere.............

1 yorum:

  1. Yaşadığım her şeyden mutlu oldum.Her olaydan bir ders aldım,olgunlaştım.Acı tatlı her anı dolu dolu yaşamak gerek,hakkını vermek gerek.İşte o zaman iyiki varım diyorsun.

    YanıtlaSil