9 Kasım 2013 Cumartesi

Art as Theraphy
Okumadan sevmek, kapağını görüp istemek benim başıma gelen bir haldir. Şimdi sırada okunmayı bekleyen kitaplarım olsa da ben bu kitabı istiyorum. 2014 gelmeden bulup okumalıyım.
Alain de Botton severseniz kaçırmayın. Kitapçıları henüz gezmedim ama araştırma sonucumu buradan bildiririm. Anlıyacağınız burada basılıp basılmadığından haberim bile yok.

Gelelim kitap ne anlatıyor kısmına :
Bir romancı ve filozof olan Alain de Botton kitapta yine filozof ve sanat tarihçi olan John Armstrong ile işbirliği yapmış. İkili şu meşhur "Sanat ne içindir? " sorusunu soruyor.

Kitapta sanat, mimari ve design şaheseri olan 150 örnekle okuyucuya aşk, doğa, para, politikaya  ve karşılaşılan zorluklara rağmen sanatın nasıl iyi ilişkiler kurmayı, mutluluğa ulaşmayı ölene kadar sağladığını anlatıyor.
Bu kitap okuyucunun  sanatla ilgilenenlerle konuya yeni olanlar arasındaki farkı ve bizim sanata olan yakınlığımızı algılamamızı sağlıyor.

Kitabın ismi beni çok etkiledi. Terapi olarak sanat .............. Benim de tam yapmaya çalıştığım şey bu.
İstem dışı erken emekli olup kendimi terapistin koltuğuna atacağıma en büyük aşkım seramik atölyesine attım ve bir de hoşlanamadığım bir resim atölyesine. Resim askıya alınacak çok kısa zaman da olmadı olamadı. Bana uymadı diyeyim. Ama seramik terapim olacak her perşembe sabahtan akşama çamurla yoğuracağım herşeyi.................
Bir de bu kitabı okudum mu tamamdır............... Meraklısına duyurulur....................

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder