12 Kasım 2013 Salı

Contemporary Istanbul 2013

Bu sene 8.si düzenlenen Contemporary Istanbul ben ce kaçırılmaması gereken etkinliklerden biri. Hele hele Istanbul'da yaşıyorsanız hiç kaçırılmamalı. Ben ciddi bir takipçi olarak önce biraz rakkamlarla konuşacağım. Genel bilgi adına CI nedir......ne değildir........
Kendi web sayfasından alıntı yapacak olursak :

7-10 Kasım tarihlerinde 8.si gerçekleştirilecek Contemporary Istanbul, Art Istanbul Sanat Haftası (4-10 Kasım) ile beraber İstanbul’u geniş bir sanat izleyicisi kitlesinin odak noktası yapacak. Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, 650 sanatçı, 3000 eser, 23 ülkeden 96 çağdaş sanat galerisi ile beraber 70.000’den fazla ziyaretçiyi İstanbul Kongre Merkezi İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda buluşturuyor.
En büyük yeniliği video, yeni medya ve genel anlamda dijital sanatın bütün tarzlarına adanmış Plug-in Istanbul Yeni Medya Bölümü.
Çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul’u merkez haline getirmeyi amaçlayan CI, "Yeni Ufuklar” bölümünde Rusya’dan galerilere, sanatçılara yer veriyor. 2014 yılında Yeni Ufuklar Çin’i konuk edecek.
CI Dialogues Konferans Serisi bu yıl ‘Yeni medya, yeni teknolojiler ve sanat’a ve Rusya’dan güncel sanata odaklanıyor.
Viyana Aksiyonizmi’nin kurucularından Hermann Nitsch, 66. Boya Aksiyonu’nu (Malakt; Painting Performance), 8. Contemporary Istanbul’da 500 m2’lik bir alanda fuar boyunca sergileyecek.
Özel Proje Diyalog: Viyana’dan Sanat çerçevesinde 10 küratör tarafından seçilen 20 Avusturyalı çağdaş sanatçıların eserleri sergilenecek.

Oldu bitti ama bu sene de gayet başarılıydı. Ben bu sene 8 yaşındaki oğlumla gittim. Daha önce de götürmüş olmama rağmen bu sene gitmeden mızıkçılık yaptı ama biraz sohbetle ilgisini çekebildim ve çok keyifli gezdik. Onun gözünden sergiyi gezmek daha da eğlenceli oluyor. Elinde I pad i beğendiği işlerin resimlerini çekti. Karşılıklı fikirlerimizi paylaştık güzeldi. Giriş katı bitti bizim I pad in şarjı bitti aynı anda Ege'nin de şarjı bitti. Neyse ki imdadıma aşağı kattaki çocuk atölyesi yetişti. Hemen kaydolduk ve ben 1,5 saat kazandım. O da çok keyif aldı. Önce bir araba sonra da kendi tabiriyle bir "cisim " çizdi. Gerçi cisim bitmeden süremiz doldu çıkartıldık ama olsun yine de eğlendi.


Bu çalışma hemen girişteydi.Kimler var kimler..........Bu iki çalışma da Nejdet Vergili imzası taşıyor ben çok beğendim.
"Sonsuzluk tüneli" nde ben ve oğlum burada çok eğlendik. Ege yansımalarını Saymaya çalışmış.........
SIRTIMI YASLAYACAK DUVARIM OLMALI........................ Buğu yapmış cama parmakla yazılmış hissi veren bir iş ti. Duru, çocukça ve çok dürüst........ Sevdim.


 MATISSE.....  Yoruma gerek yok ..........

En beğendiğim iş. Şanslıyım ki sanatçısıyla tanıştım. İşini anlattı. Hoş bir sohbetimiz oldu. Benim şu anda böyle bir bütçem yok ama alabilmeyi çok isterdim. O hissi sanatçıya da yansıtmış olmalıyım ki İtalya'ya galeriye davet etti. Kartını aldım. May be someday one day............. Nice to meet you Marco Di Gıovanni Zaten ben de İtalyanların yeri hep ayrıdır. Bu çalışmasının ismi "The great eclipse of 2013" Başka bir çalışması. İşlerinde hep ajandaları kullanmış. Baştaki dünya ve şehirler koordinatları hep açık ve o şehir hep altın varakla işaretli. Kurşun kalemlede incecik desenlenmiş çok zeki ve yaratıcı çalışmalar. Çok sevdim çok.


 Bu çalışması da "Mandala della Indie" Bu çalışmada Ajandalarda işaretli olan nokta hep Dhakar.

 Hermann Nitsch ............ Şanslıydım ki performansını canlı seyredebildim. Gerçi sanatçı çok yaşlı olduğundan sandalyesinde oturuyor ve asistanlarına bastonuyla göstererek çalışıyor ama olsun. Bu çalışma itiraf etmeliyim ki beni aştı. Nasıl mı? Algımı rahatsız etti diyeyim yaniiii  sevmedim. Neden böyle ? yada bu kadar rahatsızlık verebilen bir iş nasıl sanat oluyor ? anlamak istemedim. Anlamıyorum da beni rahatsız ediyor. Çok geniş bir alanda kan .... her yer kan................bir köşede ise video yansıtılmış. Hatta üstteki resimde ayakları çarpraz duran siyahlı adamın arkasında flu olarak videoyu görebilirsiniz. İsa çarmıha geriliyor kan içiriliyor çıplak isa hep o kanı kusuyor. Sonra üzerine büyükbaş bir hayvan bağlanıyor hayvan karkas halinde aradan öğrenciler hayvanı ortadan biraz daha açıyor.................... Gibi. Anlayana ve sevene saygım sonsuz. Sonuç ben ce ..........zevkler tartışılmaz , tartışılamaz. Ben de anlamak ve sevmek zorunda değilim.


Bizden bir sanatçının işlerini paylaşayım. Berkay Buğdanoğlu Çelik üzerine akrilik ve pastelle çalışmış. Çok keyifli işler di.
Son söz :

Gitmeli........... seneye gidin ............... hem keyif alacaksınız hem de bir çok yeni sanatçıyla tanışacaksınız. Ben mesela Marco di Giovanni ile şahsen Berkay Buğdanoğlu ile de işleri vasıtasıyla tanıştım ve ikisini de tanıdığıma çok memnun oldum. Umarım paylaşımlarım size de keyif vermiştir. Sonuçta sanat bana göre : Keyif almak ve vizyonumuzu genişletmek içindir. So Enjoy.............

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder