26 Eylül 2011 Pazartesi

Bienal................Volume 1 ..............

Gittim, gördüm . Şimdiye kadar olanlardan çoğunu ziyaret etmiş bir sanat sever olarak BİENAL ne demek sorusuyla "dank " ettim kaldım. Sen bunca sene ziyaretçi ol, beğendiğin işleri uzun süre eşe dosta anlat ve daha gittiğim etkinliğin açılımını, anlamını sorgulama. İnsana " çüşşş" derler. Ayıp, ayıp.....
Neyyssseee ........Kızımıda alıp 2 öğrenci, 3 tam olarak cumartesi günü gittik. Arkadaşım televizyonda bir gün önce izlemiş . Girişte ziyaretçilere " bienal nedir? " diye soruyorlarmış.   Ben de amme hizmeti olarak copy paste yaparak önce genel bilgi vermek isterim.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından iki yılda bir düzenlenen çağdaş sanat etkinliğidir. 1987'ye kadar Uluslararası İstanbul Festivali bünyesinde gerçekleştirilen plastik sanat sergileri, bu tarihte İstanbul Bienali adı altında ayrı bir etkinlik haline gelmiştir.
İstanbul Bienali'nin amacı farklı kültürlerden sanatçı ve sanat izleyicileri arasında iletişim kurmanın yanı sıra şehrin değişen dünya üzerindeki konumunun tekrardan değerlendirilmesi olmuştur. Dünyada özellikle 1990'larda şehir bienallerinin patlama yaptığı dönemin hemen öncesine ait oluşu, düzenlendiği yerin konumu ve sürdürdüğü geleneği ile uluslararası çağdaş sanat bienalleri arasında zamanla önemli bir yere sahip olmuştur. 9. İstanbul Bienali'ne kadar İstanbul'un tarihi mekanlarının seçilmiş olmasının bienale turizm tanıtımı havası verdiği ve bunun yanında sanatçılar için bir kısıtlama yarattığı yönündeki görüşlerden sonra ilk defa 2005'te şehrin daha canlı, yaşanan mekanları seçilmiştir.

Ayrıca , Bienal, iki yılda bir gerçekleştirilen toplantı demek. Üç yılda bir olursa, ona da trienal deniyor.Bienal, İtalyanca "her bir diğer yıl" anlamına gelmekte . Yani köken italyanca.
Ben 1995 ten beri takipçiyim ilk 3 ü kaçırdım. O senelerde aklım 5 karış falan değil çooook havalardaydı. Genelde sergi sonrası ben işlerin bazılarına vurulurken bazılarına da 
" bu ne ? " der ve hiiiç anlamam. Bu sene de aynısı oldu. Kızıma çoğu işi anlattım ama cinsellik içerikli işler beni yordu doğrusu. Yaş 10 belki erken kaçtı bilmiyorum. Çok keyifli bir gün oldu işler güzel gezilmeli derim. Şimdi bir dizi halinde etkilendiğim işleri sizinle paylaşacağım. 


Volume 1)
" ASKIYA ALINMIŞ ZAMAN " 
Bayıldııımmmmmm.................. Bu iş göz hizzasından bayağı yukarıda bir rafta , isim kartı ise ondan uzakta kalmıştı. Anlıyacağınız kaçırılabilir. Zaten benim tavsiyem işlerinizi ayarlarsanız hafta içi gezin derim. Ben Cumartesi 11:30 da oradaydım akşam üzeri artık vıcık vıcık olmuştu. Çok iş var ve kalabalıkta atlayabilirsiniz. Bir de görevlileri es geçmeyin onlara danışın gayet keyifli bir şekilde detaya giriyorlar yani tatmin edici. İşleri anlamamaktansa sorun ve hikayesini öğrenin. Keyfini çıkarın. Ben bir daha gideceğim sonuna doğru hızlandık ve kalabalıklaştı. Tekrar sindire sindire gezeceğim.
Okunmak veeeeeeeeeeee yorum almak üzere.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder